۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۶ ارديبهشت

درباره گروه


 معرفي گروه حسابداري

گروه حسابداري دانشگاه الزهرا (س) يكي از اولين‌ گروه‌هاي آموزشي است كه از بدو تاسيس دانشگاه (1343) فعاليت داشته است و در سطح دانشگاه هاي كشور از جمله گروه هاي حسابداري با سابقه درخشان و بنام مي باشد. اين گروه در حال حاضر، داراي 10 عضو هيئت علمي شامل 1 استاد، 3 دانشيار و 6 نفر استاديار است.

 

معرفي حسابداري

حسابداري كه امروزه به زبان كسب و كار Bussiness Language شهرت يافته است، يكي از علومي است كه از گذشته بسيار دور، مورد استفاده انسان قرار گرفته و ريشه در تمدن ايران باستان نيز دارد. مهمترين كاركرد حسابداري فراهم كردن گزارش‌هاي مالي مورد نياز به منظور تسهيل انجام تصميم‌گيري‌هاي اقتصادي است و به دليل اهميت آن در محيط اقتصادي كنوني، امروزه به عنوان يكي از رشتههاي مطرح دانشگاهي در دانشگاه‌هاي سراسر دنيا تدريس مي شود و هر ساله دانشجويان بسياري را به خود جذب مي نمايد.

 

مقاطع تحصيلي

رشته حسابداري در دانشگاه الزهرا (س) ابتدا با مقطع كارشناسي شروع به كار كرد و پس از فراهم شدن شرايط و امكانات لازم توسعه يافت و دوره‌‌هاي كارشناسي ارشد در سال 78 و دكتري در سال 89 راه‌اندازي شد.

 

بازار كار حرفه‌اي دانش آموختگان رشته حسابداري

 با توجه به وجود بازار كار مناسب براي دانش آموختگان اين رشته و با عنايت به استعدادهاي تحصيلي قابل توجه آن ها، دانش‌آموختگان گروه حسابداري دانشگاه الزهرا به سادگي وارد بازار كار حرفه اي در امور حسابداري، حسابرسي، بازار سرمايه، مالياتي، بانكداري، مشاوره مالي و سيستم هاي اطلاعاتي، مي شوند.

همچنين رضايت مراكزي كه با دانش آموختگان حسابداري اين دانشگاه همكاري دارند، موجبات رشد و پيشرفت روزافزون آن‌ها را در سطوح دانشگاهي و حرفه‌اي فراهم كرده است.  

 

توانمندي‌هاي تحقيقاتي و آموزشي

اعضاي هيئت‌علمي اين گروه در ارائه خدمات پژوهشي و دوره‌هاي آموزشي در زمينه‌هاي زير از توانمندي‌هاي ويژه‌اي برخوردار مي‌باشند:

Ø     حسابداري مديريت (ارزيابي متوازن (BSC)، بودجه بندي قابل انعطاف، مديريت هزينه استراتژيك)

Ø     حسابداري مالي

Ø     حسابرسي

Ø     استانداردهاي حسابداري و صورت هاي مالي نمونه صنايع مختلف

Ø     تجزيه و تحليل صورت هاي مالي

Ø     بازار سرمايه (از جمله ارزيابي سهام شركت ها، طراحي ابزارهاي مالي جديد و گزارشگري مالي آن ها)

Ø     راهبري شركتي، كنترل هاي داخلي و حسابرسي داخلي

Ø     استانداردهاي بين المللي گزارشگري مالي(IFRS)

Ø     زبان گزاشگري مالي گسترش پذير (XBRL)

Ø     تهيه بانك اطلاعاتي ريسك و بازده براي بورس اوراق بهادار تهران

Ø     برگزاري دوره‌هاي مديريت ريسك و ترازنامه براي بانك‌هاي كشور

 

نشريات حسابداري

دو فصلنامه پژوهش هاي تجربي حسابداري و فصلنامه پژوهش هاي حسابداري، با مشخصات زير تحت نظارت گروه حسابداري دانشگاه الزهرا (س) و وزارت علوم، تحقيقات و فناوري فعاليت مي نمايد:

 

نام فصلنامه

درجه

نام سردبير

نام مدير مسئول

پژوهش‌هاي تجربي حسابداري

علمي - پژوهشي
پايگاه استنادي علوم
جهان اسلام

دكتر علي رحماني

دكتر سيدعلي حسيني

پژوهش حسابداري

علمي

دكتر شهناز مشايخ

دكتر علي رحماني

 

شايان ذكر است كه در حال حاضر اقدامات لازم در جهت اخذ درجه علمي ترويجي براي فصلنامه پژوهش حسابداري در حال انجام است. همچنين به اطلاع مي‌رساند كه مجوز انتشار مجله زنان حسابدار نيز به همت گروه حسابداري دانشگاه الزهرا (س) اخذ شده است.


 

تاریخ به روز رسانی:
1396/07/17
تعداد بازدید:
21210
گروه حسابداری
دانشگاه الزهرا
 تهران،خيابان شيخ بهايي شمالي،درب شرقي دانشگاه الزهرا، ساختمان مصلي نژاد، دانشكده علوم اجتماعي و اقتصادي   كدپستي : 1993893973
تلفن : 982188058491+ فاكس : 982188047862+
 socialeconomic[at]alzahra.ac.ir
تمامي حقوق سايت براي دانشگاه الزهرا ( س ) محفوظ است.