۱۳۹۹ پنج شنبه ۸ خرداد
نشست علمی تاثیر علوم اجتماعی ، فرهیختگی اجتماعی و سهم زنان در علوم اجتماعی
ارسال شده در تاریخ 1397/09/18
ساعت 07:56
به مناسبت هفته پژوهش گروه علوم اجتماعی با همکاری معاونت پژوهشی و بین الملل دانشکده علوم اجتماعی و اقتصادی نشستی با عنوان تاثیر علوم اجتماعی ، فرهیختگی اجتماعی و سهم زنان در علوم اجتماعی برگزار نمود.
این نشست در تاریخ 18 آذر 97 از ساعت 9 الی 12 در سالن گردهمایی با استقبال چشمگیر اساتید و دانشجویان علاقمند مواجه شد.
مقصود فراستخواه عضو هیئت علمی موسسه پژوهشی و برنامه ریزی آموزش عالی ، نعمت الله فاضلی رییس پژوهشکده مطالعات اجتماعی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و یعقوب موسوی عضو هیئت علمی دانشکده علوم اجتماعی و اقتصادی دانشگاه الزهرا سخنرانان این نشست علمی بودند.
اهم مباحث ارائه شده در این نشست به شرح زیر بود :
شکل گیری علوم اجتماعی از آغاز دو هدف اصلی را دنبال می کرده است. نخست انکشاف حقیقت در جهان اجتماع واقع و در ثانی کمک به کاهش و درمان معضلات اجتماعی و اخلاقی.
بنیانگذاران علوم اجتماعی از آغاز بر اساس این مفروضات اهتمام خود را در بسط و گسترش علوم اجتماعی به ویژه جامعه شناسی به کار گرفته اند تا کاریست های لازم نظری و قابل اجرا در عمل را برای کاهش الام بشری تدارک بینند.
پیامد توسعه علوم اجتماعی در سطح جامعه های معاصر ما شاهد تاثیرات وسیع علوم اجتماعی در تمام ابعاد و زمینه های جامعه ها در کمک به اصلاح، بهسازی و توسعه اجتماعی بوده و هستیم.
در حال حاضر به دنبال تغییر در نظامات نهادی و رویش و تکوین نقش ها و کاردکردها اجتماعی دامنه گرفتاری ها و ناهنجاری ها در سطوح جامعه بخصوص در ایران در حد غیر قابل پیش بینی افزایش یافته است.
در این میان این پرسش کلیدی می تواند مورد بازخوانی و تدقیق بیشتر قرار گیرد که سهم علوم اجتماعی در ایجاد، توسعه و اثر بخشی طرح و برنامه ها و کمک به کاهش معظلات متراکم شده اجتماعی چیست؟ چگونه می توان با تجدید ساختار علوم اجتماعی کنونی و حذف حشو و زوائد قواعد ناکارای آن و استمداد از نواوری فرهنگی و علمی و ایجاد بستر های جدید توان و ظرفیت علوم اجتماعی را در اثربخشی در جامعه ارتقاء بخشید. در این میان نمی توان نسبت به ویژگی ها فرهنگی و ماهیت انسانی این علوم غفلت نمود.
علوم اجتماعی از همان آغاز رسالت و ماموریتی ورای تامین نیازهای عادی و متداول مردم از حیث فنون وا بزارهای شناخت طبیعت و منبع طبیعی را دنبال می کرده است. در واقع شاخه های اصلی این علوم بویژه جامعه شناسی و علوم اجتماعی در صدد تعمیم و گسترش ابعاد فرهیختگی به مفهوم اعتناء و توجه به دیگری در جامعه و رونق نورم ها و هنجارهایی بوده است که بنیاد اخلاقی و انسانی روابط و مناسبات اجتماعی را تقویت می کرده است. به عبارت دیگر هدف اصلی علوم اجتماعی گسترش پارادایم های فرهیختگی اجتماعی و تعمیم و تثبیت جهات از جامانده تنظیمات اخلاقی است که بهر علت غیبت آنها زمینه های بروز مخاطرات اجتماعی از نوع ستیز و ناهنجاری و عقب ماندگی و انحطاط اجتماعی را موجب می گردد. باید اذعان نمود علوم اجتماعی در طی یک سده تحولات و ترقیات فراوانی را تجربه نموده است.
در این مدت نسلی از نظریه پردازان و اندیشمندان در درون خانواده و اصحاب علوم اجتماعی پا به عرصه گذاشته و هر کدام در عرصه تولید اندیشه و مفهوم و ایده های جامعه شناختی و نیز کمک به تعمیم ان تلاش داشته اند. در این میان نمی توان به افزایش سهم زنان در علوم اجتماعی و افزایش سهم آنان در فراگیری و گسترش جامعه شناسی و سایر رشته های علوم اجتماعی بیتفاوت بود. افزایش سهم زنان در علوم اجتماعی نشانگان توجه بخش مهمی از جامعه به پیامدهای کارکردی آموزش و فراگیری علوم اجتماعی در عرصه هایی که زنان بیشتر بدان علاقمند و درگیر هستند.
تعلیم و تربیت و فرهنگ و رشد و بالندگی و اعتلای اجتماعی و دهها مقولات مشابه دیگر عرصه اندیشه و کنش پیوسته زنان است و علوم اجتماعی ابزار معرفتی متناسبی برای تقویت این بعد در زنان در کنار توسعه و تقویت سایر توانمندی آنان است.
ارسال کننده:
تعداد بازدید:195
تصاویر مرتبط:

  • هفته_0
  • هفته_1
  • هفته_2
  • هفته_3
  • هفته_4

برچسب ها
فیلم مرتبط
فیلم مرتبط
فیلم مرتبط
صوت
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن:
توضیحات
 
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
گروه علوم اجتماعی
دانشگاه الزهرا
 تهران،خيابان شيخ بهايي شمالي،درب شرقي دانشگاه الزهرا، ساختمان مصلي نژاد، دانشكده علوم اجتماعي و اقتصادي   كدپستي : 1993893973
تلفن : 982188058491+ فاكس : 982188047862+
 socialeconomic[at]alzahra.ac.ir
تمامي حقوق سايت براي دانشگاه الزهرا ( س ) محفوظ است.