۱۴۰۱ چهارشنبه ۲۶ مرداد

تاريخچه و معرفي

دانشكده علوم اجتماعي و اقتصادي در انجام خدمات آموزشي و پژوهشي در حوزه هاي اجتماعي، اقتصادي، مديريت، حسابداري و خانواده، همچنان پيشتاز بوده و با برخورداري از اساتيد مجرب دانشكده و همكاري ساير اساتيد، برترين دانشكده ويژه بانوان در سطح منطقه (آسيا، خاورميانه و يا كشورهاي اسلامي) محسوب مي شود.
اين دانشكده توانسته است با تربيت بانوان مسلمان فرهيخته، موجبات ارتقاي شغلي و پيشرفت حرفه‌اي آنان را فراهم سازد؛ همچنين با انجام پژوهش ها و مشاوره هاي كاربردي، انتشارات علمي و همايش هاي اثرگذار، شأن و منزلت دانشگاه و رتبه علمي آن را در قياس با ساير دانشگاه هاي كشور ارتقا دهد.
رشته مديريت ، حسابداري ، علوم اجتماعي، اقتصاد و مطالعات خانواده با قدمتي معادل قدمت دانشگاه الزهراء(س) از قديمي ترين رشته ها در اين دانشگاه است. همزمان با تاسيس مدرسه عالي دختران در سال 1343، رشته اي تحت عنوان مترجمي زبان هاي خارجي و منشيگري شكل گرفت. بعدها همين رشته با عنايت به گرايش هاي منشيگري و حسابداري به دو رشته مستقل خدمات اداري و حسابداري تقسيم شد.
تمامي رشته هاي مذكور در دهه 1350 تاسيس شده و از سال 1365 در قالب يك دانشكده مستقل به فعاليت خود ادامه داده اند. هم اكنون پنج رشته فوق پذيرش دانشجو در مقطع ارشد دارند و نيز در رشته اقتصاد و حسابداري پذيرش دانشجوي دكتري وجود دارد.
 دانشكده علوم اجتماعي و اقتصادي يكي از اولين دانشكده­ هاي دانشگاه الزهراء (س) است كه در سال 1347 با دوگرايش حسابداري و منشي­گري در مدرسه عالي بانوان ايجاد شد. اين دانشكده در سال 1365 به دانشكده علوم اجتماعي و اقتصادي تغيير نام يافت.

در حال حاضر اين دانشكده بر حسب تعداد گروه، رشته، هيات علمي و دانشجو بزرگترين دانشكده دانشگاه الزهراء (س) است. اين دانشكده متشكل از 6 گروه آموزشي، 24 رشته تحصيلي در سه مقطع دكتري، كارشناسي ارشد و كارشناسي است.

54 نفر عضو هيات علمي تمام وقت در مراتب استادي، دانشياري و استادياري و بيش از 40 نفر عضو هيات علمي مدعو و دستياران آموزشي، كادر علمي دانشكده را تشكيل مي دهند. هم اكنون دانشكده داراي 1800 نفر دانشجو است كه 800 نفر از آن ها در دوره ­هاي كارشناسي ارشد و 120 نفر از آن­ها در دوره­ هاي دكتري تحصيل مي­كنند.

فعاليت­هاي پژوهشي اساتيد و دانشجويان اين دانشكده در نشريات معتبر علمي بين المللي منتشر شده و بسياري از اساتيد اين دانشكده در مجامع علمي كشوري و بين المللي حضور فعال داشته و تعدادي از آن­ها خدمات ارزشمند مشاوره و علمي به نهادهاي سياستگذاري و حاكميتي ارائه مي­نمايند. همچنين بسياري از موسسات عمومي و شركت­هاي خصوصي از خدمات و مشاوره علمي اساتيد اين دانشكده در قالب طرح­هاي پژوهشي و عضويت در شوراها و كميته هاي علمي بهره­ مند هستند. در حال حاضر در دانشكده دو موسسه پژوهشي شامل پژوهشكده صدر در حوزه اقتصاد و مركز مطالعات كودكان و نوجوانان و جوانان با استفاده از همكاري كادر علمي، خدمات ارزشمندي به جامعه و صنعت ارائه مي­نمايند.

گروه­هاي آموزشي دانشكده به شرح زير هستند:

1- گروه اقتصاد مقطع كارشناسي، كارشناسي ارشد و دكتري

2- گروه حسابداري مقطع كارشناسي، كارشناسي ارشد و دكتري

3- گروه حقوق مقطع كارشناسي

4- گروه علوم اجتماعي مقطع كارشناسي ، كارشناسي ارشد و دكتري

5- گروه مديريت مقطع كارشناسي ، كارشناسي ارشد و دكتري

6- گروه مطالعات زنان و خانواده مقطع كارشناسي، كارشناسي ارشد

تاریخ به روز رسانی:
1396/10/24
تعداد بازدید:
6281
دانشگاه الزهرا
 تهران،خيابان شيخ بهايي شمالي،درب شرقي دانشگاه الزهرا، ساختمان مصلي نژاد، دانشكده علوم اجتماعي و اقتصادي   كدپستي : 1993893973
تلفن : 982188058491+ فاكس : 982188047862+
 socialeconomic[at]alzahra.ac.ir
تمامي حقوق سايت براي دانشگاه الزهرا ( س ) محفوظ است.