۱۴۰۳ چهارشنبه ۲۷ تير

درباره گروهمعرفی گروه حقوق

گروه حقوق دانشگاه الزهرا (س) جوان ترین گروه آموزشی دانشکده علوم اجتماعی و اقتصادی دانشگاه است که در سال 1393 آغاز به فعالیت نموده است. این گروه در حال حاضر، دارای 4 عضو هیئت علمی است.

معرفی رشته حقوق

حقوق از جمله دانش هایی است که ترکیبی از علم، فن و هنر را درهم آمیخته است. این دانش چنان با زندگی بشر در ارتباط است که می توان مبانی شکل گیری آن را از آغاز حیات بشر جستجو نمود. به بیان دیگر از زمانی که بشر برای نخستین بار اقدام به قضاوت، وضع قانون، خرید و فروش، ازدواج، مجازات مجرمین و نظایر آن نمود، دانش حقوق نیز شکل گرفت.

امروزه علم حقوق در عرصه های متعددی گسترش یافته است و همگام با توسعه علوم جدید در پی رفع نیازهای جامعه کنونی است.

تاسیس این رشته در ایران سابقه ای قریب به صد سال دارد (تاسیس مدرسه حقوق در سال 1298). امکان ادامه تحصیل در این رشته در مقاطع کارشناسی ارشد با گرایش های متعدد حقوق خصوصی، حقوق عمومی، حقوق جزا، حقوق بین المل، حقوق  اقتصادی، قوق خانواده، ، حقوق خانواده، حقوق مالکیت فکری، حقوق بشر، حفوق محیط زیست وجود دارد. تحصیل در مقاطع دکتری نیز با گرایش های حقوق خصوصی، حقوق عمومی، حقوق جزا و جرم شناسی، حقوق بین الملل و حقوق تجارت بین الملل در ایران امکان پذیر است.

 مقاطع تحصیلی

رشته حقوق  دانشگاه الزهرا (س) از سال 1393 تاسیس و در حال حاضر در مقطع کارشناسی دانشجو می پذیرد و در سال های آتی اقدام به تاسیس مقاطع کارشناسی ارشد خواهد نمود.

 مشاغل حقوقی

دانش آموختگان رشته حقوق امکان انتخاب مشاغل متعددی را پس از فارغ التحصیلی خواهند داشت از جمله:

قضاوت در محاکم دادگستری: در حال حاضر تصدی مناصب قضایی نظیر دادیاری، بازپرسی، مستشاری دادگاه های خانواده و ... برای بانوان دانش آموخته حقوق میسر است. (عنوان عام قاضی برای مشاغل فوق به کار می رود.)

 وکالت دادگستری: دانش آموخته حقوق در صورت موفقیت در آزمون وکالت، گذراندن دوره کارآموزی و آزمون اختبار موفق به دریافت پروانه وکالت دادگستری خواهد شد و اجازه خواهد داشت برای طرح دعوا یا دفاع از سوی موکل خود در محاکم دادگستری و ... فعالیت نماید.

 سردفتری اسناد رسمی: دانش آموخته حقوق پس از قوبل یدر آزمون سردفتری می تواند به عنوان سردفتر اسناد رسمی مبادرت به تاسیس دقتر و ارائه خدمات ثبتی نماید.

 مشاور حقوقی قوه قضائیه : به موجب ماده 187 قانون برنامه سوم توسعه ، به قوه قضائیه اجازه داده می‌شود تا نسبت به تائید صلاحیت فارغ‌التحصیلان رشته حقوق جهت صدور مجوز تاسیس مؤسسات مشاور حقوقی برای آنان اقدام نماید. در حال حاضر قوه قضائیه از طریق برگزاری آزمون مجوز فوق را صادر می نماید و پذیرفته شدگان فعالیتی مشابه فعالیت وکلای دادگستری دارند.

 کارشناس حقوقی در دستگاه های دولتی و شرکت های خصوصی: با توجه به اهمیت و گستردگی دانش حقوق تمامی دستگاه های اجرایی از کارشناسان حقوقی بهره می برند. شرکت های خصوصی نیز برای انجام امور حقوقی خود از جمله انعقاد قراردادها، پیگیری دعاوی، اقدامات ثبتی و ... از کارشناسان حقوقی استفاده می نمایند.

 علاوه بر این دانش آموختگان حقوق در مشاغلی نظیر کارشناس رسمی دادگستری، داوری تجاری،  ارائه مشاوره های حقوقی و ... فعالیت می نمایند.

 توانمندی‌های تحقیقاتی و آموزشی

اعضای هیئت‌علمی این گروه در ارائه خدمات پژوهشی و دوره‌های آموزشی در زمینه‌های زیر از توانمندی‌های ویژه‌ای برخوردار می‌باشند:

حقوق مالکیت فکری

حقوق تعهدات

حقوق خانواده

حقوق بین الملل                                 

 

 

 

 

تاریخ به روز رسانی:
1402/08/06
تعداد بازدید:
31337
گروه حقوق
دانشگاه الزهرا
 تهران،خيابان شيخ بهايي شمالي،درب شرقي دانشگاه الزهرا، ساختمان مصلي نژاد، دانشكده علوم اجتماعي و اقتصادي   كدپستي : 1993893973
تلفن : 982188058491+ فاكس : 982188047862+
 socialeconomic[at]alzahra.ac.ir
تمامي حقوق سايت براي دانشگاه الزهرا ( س ) محفوظ است.